Historia

Najstarszą sekcją działającą w jednym klubie do dnia dzisiejszego jest sekcja tenisa ziemnego w Klubie Sportowym Piast. Już w 1945 roku powstała Garbarnia Brzeg, która przez kilka następnych lat poprzez Garbarnię-Start, Związkowca i Włókniarza, dotarła w 1956 roku do nazwy Piast, która istnieje do chwili obecnej.
Jedną z sekcji, które istniały w klubie od początku był właśnie tenis ziemny. Jej twórcą był Stanisław Axentowicz, który był też jednym z zawodników startujących w początkowych latach istnienia klubu. Oprócz Axentowicza zawodnikami byli wówczas Lubomir Negricz, Drwotowa, Jaszczyński, a później także Ryszard Aleksandrowicz, Stanisław Cierpisz, Mitek, Muszański, Jaworski oraz Ryszarda Grzelak-Cierpisz. W latach 1948-56 wymienieni tenisiści Piasta należeli do czołówki okręgu zarówno w grach indywidualnych, jak i w zawodach drużynowych, wielokrotnie zdobywając tytuły mistrzowskie.
Przez lata istnienia sekcji zawodnicy Piasta należeli do najlepszych na Opolszczyźnie, kilkakrotnie walcząc też o awans do II ligi, jednak na arenie krajowej odnosili nieliczne sukcesy. Do największych na pewno można zaliczyć tytuły Mistrzów Polski Zrzeszenia „Start” wywalczone przez Jarosława Dobrowolskiego, Piotra Tarnogórskiego i Dariusza Janczyckiego oraz Wicemistrzostwo Polski juniorek młodszych Renaty Martyniak. Ponadto Jarosław Dobrowolski zdobył halowe Mistrzostwo Polski juniorów. W 1993 roku brzeskie tenisistki wywalczyły awans do I ligi, ale ze względów finansowych nie mogły w niej wystartować.
Do wymienionych nazwisk należy jeszcze dołożyć kilka innych, które wyróżniały się w późniejszych latach działalności klubu: Joanna Pawlik, Iwona Wojciechowska, Katarzyna Klimko, Krzysztof Sojka, Ryszard Kędzia, Jerzy Pawlik, Remigiusz Dudziński, czy Katarzyna Rosochacka, która w 1987 roku była klasyfikowana jako druga młodziczka w Polsce. Wymieniając wybitne postaci nie można tez zapominać o Wojciechu Milewskim, który wcześnie opuścił Brzeg i jako wychowanek Piasta reprezentował i wciąż reprezentuje barwy warszawskich klubów, osiągając przy tym duże sukcesy. Występując jeszcze w Brzegu seryjnie wygrywał Mistrzostwa Opolszczyzny w kategoriach młodzieżowych oraz został najmłodszym mistrzem seniorów, czyniąc to w wieku zaledwie 14 lat. Grając już w Warszawie występował w reprezentacji Polski oraz zdobywał medale Mistrzostw Polski.
W chwili obecnej Piast organizuje turnieje amatorskie oraz zaprasza chętnych do korzystania ze swoich obiektów.
RD

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>